Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «З» / Запилення та гібридизація рослин

Запилення та гібридизація рослин

Запиленням рослин називається перенесення пилку з тичинок на рильця маточок, а заплідненням подальший процес — проростання пилку усередині зав'язі і злиття чоловічих гамет (сперміїв) з ​​жіночими гаметами (яйцеклітинами).

Так як тичинки і маточки розташовуються часто в одній квітці, по сусідству, то можна було б припустити, що в природі частіше зустрічається самозапилення, тобто перенесення пилку в межах одного і того ж квітки. У більш широкому розумінні до самозапиленню і самооплодотворению можна віднести випадки запилення і запліднення в межах однієї рослини, але між різними квітками.

Однак у природі більш поширене перехресне запилення (і запліднення), коли пилок вітром або комахами переноситься з квіток однієї рослини на рильце маточок іншої рослини.

Ще Ч. Дарвіном, а пізніше І. В. Мічуріним та іншими вченими було встановлено, що перехресне запилення більш вигідно для рослин, ніж самозапилення, тому що при цьому способі запилення виходить більш плідне і життєстійка потомство.

До самозапильних рослин належать деякі культурні рослини: ячмінь, пшениця, овес, горох, квасоля. У них запилення відбувається в той час, коли квітки ще не розкриті.

Встановлено, що періодичне штучне перехресне запилення у цих рослин сприяє збільшенню врожаю.

У дикорослих рослин самозапилення також зустрічається, але звичайно в тих випадках, коли чомусь перехресне запилення не відбувається. Арахіс, фіалка, глуха кропива, льнянка, костриця, просо мають нераскривающіеся квітки, які самозапилюються і приносять плоди та насіння.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів