Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «Я» / Ячмінь звичайний

Ячмінь звичайний

Ячмінь звичайний

Клас — Однодольні рослини

Родина — Злакові

Ячмінь звичайний — однорічна трав’яниста рослина з прямостоячими вузлуватими стеблами і суцвіттям у вигляді чотирьох або шестигранного колоса.

На відміну від жита і пшениці зернівки ячме­ню звичайно зростаються з квітковими Лусками, з яких зовніш­ня п’ятижилкова переходить в остюк, що легко обламується. Тільки в так званих голих ячмінів зерна при молотьбі випада­ють з плівок. У ячменю на відміну від вівса, пшениці і жита зернівки не мають волосків навіть на верхівці. При проростанні у зернини ячменю утворюється 5—6 первинних корінців і один кільчик, який спочатку росте під плівкою і виходить назовні на другому кінці зернівки. Здатність кущитися у ячменю більша, ніж у вівса. Листки в ячменю трохи ширші, ніж у вівса, шорсткі, піхви гладкі, язичок відсутній, а вушка дуже розвинуті і мають широку, півмісяцеву форму (ознака, за якою ячмінь легко від­різнити вже в молодому віці). Колоски ячменю одноквіткові, сидять по три рядом на кожному виступі колосового стрижня, на двох протилежних його боках. Колоскові луски вузькі. Зов­нішня квіткова луска звичайно із зазубленим остюком або з трилопатевими придатками. Колос ячменю без верхівкової квіт­ки, з пружним стрижнем. У чотиригранного ячменю середні ко­лоски трохи більші, ніж бічні, і притиснуті до стрижня, а бічні відходять і виступають двома рядами з кожного боку, тому колос у поперечному розрізі ніби має вигляд чотиригранного. Цвітіння ячменю звичайно відбувається ранком.

Ячмінь самозапилюється ще до колосіння і лише у винятко­вих випадках може запилюватися перехресно.

Крім чотиригранного, відомий шестигранний ячмінь, що відрізняється зближеними колосками, які рівномірно віддалені і містяться в шести однаково розташованих рядах, через що на поперечному перерізі колос виглядає шестигранним. Дворядний ячмінь має тільки один розвинутий середній колос в кожній триколосковій групі, тоді як два бічних колоски атрофовані і мають або одні плівки, або ще й зачатки тичинок. Великі зерна дворядного ячменю сидять в два ряди. Дворядні ячмені відзна­чаються більш крупним зерном, але вони дають менші врожаї, ніж багаторядні.

Ячмінь — найдавніша оброблювана зернова культура. Вона була відома народам Закавказзя і західних відрогів Гімалаїв ще в доісторичні часи.

Є численні дані, які говорять про вживання ячменю стародавніми євреями, греками, римлянами, вірменами, китайцями та іншими народами. Давні історичні дані, а також дослідження до-єгипетських мумій з району Нігаді свідчать про вирощування в Єгипті ячменю за 4-5 тисяч років до н. е.. Грецький географ Страбон (1954 до н. Е..) У своїх творах вказує, що ефіопи, що жили на південь від Єгипту, харчувалися ячменем і готували з нього особливий п’янкий напій. На території стародавнього Вавилона ячмінь обробляли за 3100 років до н. е.., що підтверджується знахідкою письмових актів про ячмені короля Енгегала з Лагаса, в яких ячмінь на древньому вавілонському називався «це» або «се бар». У ассірійських древніх пам’ятниках за 2200 років до н. е.. згадується про ячмені. В Індії відомості про ячмені знаходимо в книзі «Ріг Веда» за 2000 років до н. е.. Він вважається також у Східній Азії і в Китаї найдавнішим культурним рослиною. Він входив до числа п’яти рослин, які китайський селянин щорічно висівав за 2000 років до н. е..

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів