Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «В» / Водорості синьо-зелені

Водорості синьо-зелені

Водорості синьо-зелені

Синьо-зелені водорості поширені в стоячій воді, в ставах і ріках, що повільно течуть. Якщо вода починає «цвісти», вона набирає неприємного запаху і стає непридатною для пиття, а риба потерпає від недостачі повітря. Синьо-зелені водорості ростуть також на поверхні грунту і у верхніх його шарах; вони живляться не тільки автотрофно, але і гетеротрофно, тобто використовують готові органічні речовини.

Синьо-зелені водорості бувають одноклітинні і багатоклітинні. Останні мають форму ниток. Клітинні оболонки складаються переважно з пектинових речовин і легко ослизнюються. Протоплазма клітини густа, без ядра, без вакуолей. Зовнішній її шар — кірковий — забарвлений в синьо-зелений колір, а внутрішнє центральне тіло не забарвлене і містить нуклеїнові речовини. Пігментація, що забарвлює зовнішній шар, складається із зеленого пігменту — хлорофілу, оранжевого — каротину, синього— фікоціану, а іноді і червоного — фікоеритрину.

Від сполучення цих пігментів залежать відтінки забарвлення синьо-зелених водоростей; то вони з більш синім, то з зеленим, то з жовтуватим або червонуватим відтінком. Не тільки різні види мають різні відтінки синього і зеленого кольору, але й кожний вид водоростей змінює забарвлення залежно від умов середовища і від освітлення. При нагріванні клітини втрачають фікоціан, і мертва водорість стає зеленою.

Продуктами фотосинтезу вуглеводів є глікоген і близький до нього анабенін, які скупчуються в центральному тілі. В пристінному шарі також спостерігаються запасні продукти у вигляді найдрібніших зерняток.

Розмноження одноклітинних синьо-зелених водоростей відбувається шляхом поділу клітин пополам з наступним їх. роз’єднанням. В колоніальних форм клітини, що відділилися, І залишаються з’єднаними між собою слизом. Часто у нитчастої водорості або у водорості, що складається з ланцюжка клітин, з’являються більш великі клітини, без протопласту — гетероцисти, по яких відбувається розрив на гормогонії.

Іноді звичайні клітини синьо-зеленої водорості збільшуються, в них відкладаються запасні речовини, оболонка; потовщується, вони роз’єднуються і перетворюються в  спори, якими розмножуються. Синьо-зелені водорості вважаються стародавнішими організмами на земній кулі. їх відомо до 150 родів і близько 1500 видів. У прісних водах вони більш поширені.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів