Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 

Виноград

Виноград

Клас — дводольні рослини

Родина виноградові

Виноград вирощують на Кавказі, в Криму, Молдавії, Середній Азії, на Україні. Культура винограду проникає і в більш північні райони.

Виноград — ліана з потужною кореневою системою і дерев’янистими скрученими стеблами, молоді пагони яких з допомогою гіллястих вусиків чіпляються за підпори і сусідні рослини. Пагін винограду, що має симподіальне гілкування, складається з 3—5-лолатевих листків, які чергуються. Вусики розміщені проти двох сусідніх листків: вони утворюються з верхівкових бруньок.

У проміжках між двома вузлами, що мають вусик і листок, розміщується вузол з одним листком. З пазушних бруньок розвиваються бічні пагони, а головні пагони розвиваються з придаткових бруньок, що беруть на себе функції верхівкових і таких, які утворюються у вузлах біля пазушних бруньок. У деяких вузлах біля вусика або на самому вусику розвивається суцвіття волоть, на початку вона дрібна, а пізніше перетворюється на виноградне гроно.

Численні квітки винограду малопомітні, зеленуваті, мають приємний запах і частіше запилюються перехресно. Квітки мають різну будову і виконують різні функції. Одні квітки двостатеві, цілком розвинуті. Вони мають дрібну п’ятизубчасту чашечку, п’ять пелюстків, що зрослися на верхівці й утворюють ковпачок, п’ять тичинок, одна маточка з верхньою зав’яззю і нектарником.

Під час цвітіння ковпачок скидається і тичинки розпрямляються. Часто у двостатевих квіток пилок у квітці не набирає здатності запліднювати маточку або зовсім не розвивається. У винограду часто зустрічаються також одні чоловічі або одні жіночі квітки, що забезпечують перехресне запилення. Плоди винограду — соковиті ягоди, вони багаті на цукор і кислоти.

Насінина має роговидний ендосперм і зігнутий зародок. Насіння багате на олію. Сортів винограду безліч. Плоди багатьох сортів відрізняються особливо приємним смаком і йдуть у їжу в свіжому вигляді або у вигляді ізюму, інші використовуються у виноробстві. Дикий виноград зустрічається на Кавказі, в Криму. З нього розвинувся культурний виноград. На Далекому Сході росте виноград амурський з чорними кислуватими плодами.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів