Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «С» / Слизовики, або міксоміцети

Слизовики, або міксоміцети

Слизовики, або міксоміцети

Вегетативне тіло слизовиків складається з голої протоіплазма-тичної безхлорофільної слизистої маси, здатної довільно переповзати з місця а місце. Різниця в будові слизистих грибів і звичайних рослин та навіть і грибів так завелика, що один вчений (де Барі) назвав їх грибами-тваринами. Кількість вивчених слизовиків досягає 300 видів. Як приклад розглянемо сталій, що зустрічається на пнях ,в лісі, а також на складах кори шкіряних заводів. Це сапрофіт, оселяється він на мертвих органічних речовинах. Його плазмодій — слизиста протоплазматична багатоядерна маса, яка досягає іноді розміру долоні, забарвлена в жовтий колір і має вигляд жовтої піни, вона повільно і непомітно виповзає на поверхню пня або кори подібно до гігантської амеби.

Російським вченим М. С. Вороніним добре вивчений слизовик, що викликає капустяну килу на коренях капусти та інших хрестоцвітих. Сам паразит називається плазмодіофора капустяна.

Рослини, уражені капустяною килою, кволі, вдень мають зав’ялий вигляд, погано ростуть і легко витягуються із землі; качани погано зав’язуються або зовсім не зав’язуються. Корені капусти, заражені плазмодіофорою, покриті наростами — жовнами, що досягають розміру грецького горіха і більше. Нарости ці розвиваються, починаючи від маленького горбика і (поступово збільшуючись. Спочатку вони бувають твердими, а згодом (розпушуються і гниють, видихаючи неприємний запах. Мікроскоп виявляє анормальне розростання клітин кореня капусти і незвичайний їх вміст; вони мають всередині, крім протопласту, більшу або меншу кількість м ікс амеб. Амеби розмножуються в клітинах, ростуть і кінець кінцем заповнюють вісі клітини. Внаслідок багатого їх живлення до хворих клітин припливають органічні речовини на шкоду розвитку капусти. Амеби зливаються всередині кожної клітини в один слизистий плазмодій, який потім починає ділитися на дрібні частини, що окутуються оболонками і перетворюються в спори.

Спори звільняються від коренів капусти після згнивання останніх. Вони розносяться по всьому грунті водою, дощовими черв’яками і під час обробітку грунту. Спори являють собою клітини плазмодіофори, які оточені оболонкою і здатні перезимовувати. Після періоду спокою спори починають проростати. Це буває звичайно навесні, коли капусту висаджують на овочеву ділянку. Амеба, що вибралася із спори, здатна повзати з допомогою (несправжніх ніжок (пєевдоподій). Воїна проникає в кореневий волосок капусти, а з нього пробирається в кору кореневої мички і починає швидко розмножуватися, викликаючи утворення жовен на коренях. Плазмодіофора, крім капусти, паразитує на коренях інших хрестоцвітих як культурних (ріпа, бруква, редька і гірчиця), так і дикорослих (редька дика, суріпок та ін).

Захворювання рослин капустяною килою може відбуватися не тільки на овочевій ділянці, але і в парникові, де заражена земля містить в собі спори плазмодіофори. Розсада капусти, уражена килою, відрізняється від здорової більш витягнутою формою і наявністю найдрібніших здуттів на коренях.

Кислотна реакція грунту сприяє захворюванню капусти килою. Хвороба дуже поширена на території від Ленінградської області до Тульської і Воронезької. Заходи боротьби з хворобою зводяться до .вибору найстійкіших сортів, до правильної сівозміни, при якій капусту можна повертати на попереднє місце не раніше, ніж через 4 роки, до вапнування грунту, боротьби з бур’янами, особливо з хрестоцвітими, на яких оселяється плазмодіофора, до використання здорової розсади, глибокої оранки і знищення заражених голівок і качанів.

______________________________________

На рис.:

Плазмодіофора капустяна:

1, 2, 3 — капустяна кила на коренях капусти і брукви;

4 -- клітини кореня з міксамебами;

5 — спори в клітинах, які утворилися з плазмодію;

6, 7, 8, 9 — проростання спори й утворення амеб.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів