Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 

Ріжки

Ріжки

Ріжки — паразитний гриб, найчастіше зустрічається на житі, але іноді на пшениці, ячмені і на дикорослих злаках. В колосках жита з’являються зовні чорно-фіолетові, всередині білі ріжки. Вони більші, ніж зерна, і видаються з колоса. Ріжки дуже отруйні і вживання борошна з домішкою ріжків понад 0,1%, в їжу для людини шкідливе: з’являється хвороба — ерготизм, яку називають в народі злим корчем.

Під час збирання жита ріжки (склероції) падають на землю і проростають тільки влітку наступного року. Ріжки складаються з переплетених гіфів, що містять білок, жир, глікоген та алкалоїди. При проростанні з ріжка з’являються ніжки, на верхівках яких утворюються червонуваті головки. Помітити проростаючі ріжки рідко вдається їв природних умовах. На головках проростаючого ріжка розвиваються найдрібніші порожнини, заповнені ще більш дрібними сумками, в яких достигають витягнуті в довжину спори (по вісім сумкоспор в кожній сумці). Зрозуміло, розглянути їх будову можна тільки в мікроскоп.

Під час цвітіння жита опори, що вилетіли з ріжків, розносяться вітром і потрапляють на квітучі колоски, де і проростають, даючи росткові трубочки, які заглиблюються в зав’язі і там розвиваються в міцелій з безліччю відгалужень з конідіоспораміи, що відшаровуються. Зав’язь відмирає. На колосках виділяється рідка медяна роса, яку розносять комахи з колоска на колосок і заражують нові рослини. Гіфи гриба сплітаються в компактний розрослий у нижній частині ріжок. На верхній частині ріжка зберігаються рештки засохлих гіфів і приймочок маточки.

Ріжки використовують в медицині як кровоспинний засіб.

Відокремлювати ріжки від зерна можна міцним соляним розчином (ріжки спливають на поверхню), а також на сортувалках і шляхам кружляння зерна на великих решетах, від чого ріжки скупчуються на поверхні зерна.

________________________________________________

На рис.:

Аскоміцет — ріжки:

1 — колос жита з ріжками (склероції);

2 — пророслий склероцій з плодовими тілами;

3 — поздовжній розріз голівки (строма) плодового тіла;

4 — одна із заглибин в голівці з сумками;

5 — сумка з вісьмома нитковидними спорами;

6 — краплі медяної роси на квітучому колосі;

7 — розвиток конідіоспор.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів