Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «Р» / Ріст і розвиток

Ріст і розвиток

Теорія стадійного розвитку рослин, розроблена Т. Д. Лисенко, говорить нам про те, що рослини протягом свого життя під впливом зовнішніх умов і виробити в них властивостей проходять через ряд послідовних стадій розвитку. В даний час добре вивчені стадія яровизації та світлова стадія багатьох однорічних рослин. Стадіями розвитку насіннєвого рослини «називаються якісно переломні моменти та етапи, які характеризуються і обумовлюється насамперед зміною вимог, що пред'являються розвиваються рослиною до умов зовнішнього середовища» (Т. Д. Лисенко).

Не можна змішувати розвиток рослини з його зростанням, тобто зі збільшенням ваги і обсягу всієї рослини або окремих його органів. При найсприятливішому поєднанні зовнішніх умов рослина швидко росте і швидко розвивається, тобто швидко наближається до плодоношення і утворення насіння.

Але часто можна спостерігати, що рослина швидко росте, швидко збільшує масу листя, стебел і коріння, але повільно розвивається, повільно наближається до плодоношення і дозрівання насіння. Навпаки, іноді рослина повільно зростає, але швидко зацвітає і дає плоди та насіння, тобто швидко розвивається. Швидкість розвитку і швидкість росту рослини тісно пов'язані з оточуючими умовами.

Наприклад, озима пшениця, посіяна восени, протягом осені та зими проходить стадію яровизації при низькій температурі, при певній вологості. Навесні вона продовжує рости, продовжує кущитися і проходить світлову стадію — виколошується і нормально дає колос і врожай зерна.

Ця ж пшениця, посіяна навесні, зростає до осені і не проходить стадії яровизації та світлової стадії, так як вона не має для цього відповідних умов. Якщо ж насіння озимої пшениці проростити і дати їм у необхідній кількості воду, забезпечити відповідний доступ повітря і витримати при низькій температурі (близько 1-2 ° С) протягом 30-60 днів (залежно від сорту), то за цей час вона пройде стадію яровизації і при посіві весною у полі не тільки буде кущитися, але і пройде другу — світлову стадію, після чого швидко піде в трубку, дасть колос і врожай зерна.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів