Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «М» / Мишачий горошок або вика багатоквіткова

Мишачий горошок або вика багатоквіткова

Мишачий горошок або  вика багатоквіткова

Мишачий горошок, вика багатоквіткова (Vicia cracca), багатолітня трав’яниста рослина сімейства бобових з роду горошок.

Стебло завдовжки до 1,5 м. гіллясте. Листя парноперистоскладне, з 5—20 парами лінійних або довгасто-яйцевидних листочків, на верхівці з вусиком, що чіпляється за навколишні трави.

Квітки від синьо-фіолетових до блакитних, рідко білі, в багатоквіткових гроновидних суцвіттях. Плід — боб з 4—8 насінням. Виростає в Євразії, Північній Африці і в Північній Америці; майже по всій території бувшого СРСР, але головним чином в лісовій і лісостеповій зонах.

Мишачий горошок — це дикоросла багаторічна рослина, яка росте по лугах, чагарниках, узліссях, розріджених лісах, інколи як засмічення в посівах зернових культур. Цінна кормова трава, яка добре поїдається скотом на пасовищах і в сіні. Медонос. Гіркуватий смак насіння обумовлений присутністю в них глікозиду віціанину.

Місцепроживання її в різних грунтах, на родючих пишно розвивається і навіть може виступати содомінантом; на бідних піщаних, навпаки, буває сильно пригніченою. Віддає перевагу карбонатним грунтам з рН 7-7,5, але може рости і в інших умовах, зустрічається на грунтах з кислотністю від 4,5 до 8,8.

Горошок мишачий — мезофіт, але добре переносить засуху і деякий надлишок води. Витримує затоплення порожніми водами до двох місяців і помірне відкладення намулу. Розмножується насіннєвим і вегетативним способами.

Зацвітає на 4-5-й рік життя (в культурі — на 2 — 3-й рік). Цвіте з травня до кінця літа. Запилюється комахами. Пристосоване до перехресного запилення: в кожній квітці тичинки дозрівають раніше маточки, що запобігає самозапиленню, хоча і воно можливе, але надзвичайно рідко.

В цілому у даного виду зав’язування плодів невисока (5 — 15%), а в дощові роки і того менше. Тому вегетативне розмноження грає істотну роль, в природних фіто-ценозах більшість особин, що виникли вегетативним шляхом.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів