Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 

Лобелія

Лобелія

Назва: на честь фламандського ботаніка Матіаса де Л’Обеля.

Опис: рід нараховує понад 300 видів, поширених у помірних і тропічних районах земної кулі. Багато видів введені в культуру як декоративні рослини (Флора СРСР, т. 24, 1957). У межах колишнього СРСР є два види, один з яких — L. sessilifolia Lamb .- росте на Далекому Сході, включаючи Сахалін і Курили.

У природі не так вже й багато рослин, у яких блакитні квітки. Одне з них — лобелія. За це її люблять квітникарі та озеленювачі як на Заході, де вона завжди в  моді, так і в нас, де рослина тільки-тільки займає своє, далеко не останнє місце у квітниках і на балконах. Але мало хто знає, що крім традиційних синьою і блакитний забарвлень віночків квітки лобелії можуть бути білими, червоними і пурпурними. А рости вона може не тільки на землі, а й у воді. До цього роду належать не тільки добре відомі трав’янисті однорічники і  трав’янисті багаторічники, але також і напівчагарники, чагарники і  навіть дерева.

Самими крихітними вважаються лобелії: найменша (L. perpussila) з Нової Зеландії і дарлінговская (L.darlingensis) з Австралії. Висота цих рослин всього кілька сантиметрів. Велетенська ж трав’яниста лобелія ланурійская (L. lanuriensis) досягає у висоту 8-10 метрів. Це справжній гігант серед трав.

Найбільша концентрація видів роду лобелія відзначена в Америці, за якою слідують Африка, Австралія, Азія та Нова Зеландія. У Європі, в тому числі і в Росії, всього два види: лобелія Дортмана і сідячелістная. Обом. за зовнішнім виглядом далеко до африканських і американських красунь, але зате вони добираються до самих крайніх точок ареалу цього роду. Далі за всіх на північ заходить лобелія Дортмана, в Росії вона зростає навіть біля Архангельська; лобелія сідячелістная доходить до Східного Сибіру і Камчатки. Інші ж види зустрічаються головним чином у тропіках і в помірній зоні Південної півкулі.

У помірному кліматі в однорічній культурі вирощують:

Лобелія ежевидна — L. erinus

Лобелія ампельна ’Richardii’ — Lobelia ’Richardii’

Лобелія сильна — L. valida

Лобелія найтонша — L. tenuior

Як в однорічній, так і в багаторічній культурі втречается:

Лобелія прекрасна — Lobelia x спеціоса

Місце розташування: теплолюбні, найбільшою декоративності досягає на відкритих, сонячних місцях. Л. Дортманна росте тільки в неглибокій воді з зануреної розеткою листя. Л. сідячецветковая може постійно перебувати на мілководді або в заболоченому місці. Інші види і сорти воліють сиру грунт на березі, хоч і переносять короткочасне затоплення влітку, але зимують у більш сухих умовах.

Грунт: добре росте на помірно вологих суглинистих чи супіщаних грунтах.

Догляд: незимостійкі лобелії в середній смузі Росії восени краще прибрати в льох або зимовий сад, на півдні зимують у грунті.

Розмноження: насінням, посів яких виробляють в лютому в теплиці. Для рівномірності посівів насіння змішують із сухим піском в співвідношенні 1:50 і не закладають. Сходи дуже дрібні, розвиваються повільно. Пікірують двічі на легку землю. Посадку розсади в грунт проводять після закінчення весняних заморозків, витримуючи між рослинами відстань 15 см. Багаторічні рослини також розмножуються діленням кущиків навесні або живцями — прикореневими навесні і стебловими влітку. Добре переносять пересадку і вимагають регулярного (раз на 2-3 роки) омолодження.

Використання: як декоративно-листяна і красивоквітуча рослина в квітниках, рабатках і групах, в бордюрах і килимових композиціях. Лобелія пурпурова і лобелія блискуча підходять для вирощування на вологому грунті болітця. Лобелія синя і Герарді гарні для оформлення берега водойми.

Лобелії отруйні, але деякі види використовувалися в народній медицині. Так, л. сифілітична зобов’язана своїм страшною назвою американським індіанцям, які вживали її як засіб від цієї хвороби.

На малюнку фото лобелії.....

 

Download our real money online casino app today - http://slotgamessites.com.
 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів