Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 

Лобелія

Лобелія

Назва: на честь фламандського ботаніка Матіаса де Л’Обеля.

Опис: рід нараховує понад 300 видів, поширених у помірних і тропічних районах земної кулі. Багато видів введені в культуру як декоративні рослини (Флора СРСР, т. 24, 1957). У межах колишнього СРСР є два види, один з яких — L. sessilifolia Lamb .- росте на Далекому Сході, включаючи Сахалін і Курили.

У природі не так вже й багато рослин, у яких блакитні квітки. Одне з них — лобелія. За це її люблять квітникарі та озеленювачі як на Заході, де вона завжди в  моді, так і в нас, де рослина тільки-тільки займає своє, далеко не останнє місце у квітниках і на балконах. Але мало хто знає, що крім традиційних синьою і блакитний забарвлень віночків квітки лобелії можуть бути білими, червоними і пурпурними. А рости вона може не тільки на землі, а й у воді. До цього роду належать не тільки добре відомі трав’янисті однорічники і  трав’янисті багаторічники, але також і напівчагарники, чагарники і  навіть дерева.

Самими крихітними вважаються лобелії: найменша (L. perpussila) з Нової Зеландії і дарлінговская (L.darlingensis) з Австралії. Висота цих рослин всього кілька сантиметрів. Велетенська ж трав’яниста лобелія ланурійская (L. lanuriensis) досягає у висоту 8-10 метрів. Це справжній гігант серед трав.

Найбільша концентрація видів роду лобелія відзначена в Америці, за якою слідують Африка, Австралія, Азія та Нова Зеландія. У Європі, в тому числі і в Росії, всього два види: лобелія Дортмана і сідячелістная. Обом. за зовнішнім виглядом далеко до африканських і американських красунь, але зате вони добираються до самих крайніх точок ареалу цього роду. Далі за всіх на північ заходить лобелія Дортмана, в Росії вона зростає навіть біля Архангельська; лобелія сідячелістная доходить до Східного Сибіру і Камчатки. Інші ж види зустрічаються головним чином у тропіках і в помірній зоні Південної півкулі.

У помірному кліматі в однорічній культурі вирощують:

Лобелія ежевидна — L. erinus

Лобелія ампельна ’Richardii’ — Lobelia ’Richardii’

Лобелія сильна — L. valida

Лобелія найтонша — L. tenuior

Як в однорічній, так і в багаторічній культурі втречается:

Лобелія прекрасна — Lobelia x спеціоса

Місце розташування: теплолюбні, найбільшою декоративності досягає на відкритих, сонячних місцях. Л. Дортманна росте тільки в неглибокій воді з зануреної розеткою листя. Л. сідячецветковая може постійно перебувати на мілководді або в заболоченому місці. Інші види і сорти воліють сиру грунт на березі, хоч і переносять короткочасне затоплення влітку, але зимують у більш сухих умовах.

Грунт: добре росте на помірно вологих суглинистих чи супіщаних грунтах.

Догляд: незимостійкі лобелії в середній смузі Росії восени краще прибрати в льох або зимовий сад, на півдні зимують у грунті.

Розмноження: насінням, посів яких виробляють в лютому в теплиці. Для рівномірності посівів насіння змішують із сухим піском в співвідношенні 1:50 і не закладають. Сходи дуже дрібні, розвиваються повільно. Пікірують двічі на легку землю. Посадку розсади в грунт проводять після закінчення весняних заморозків, витримуючи між рослинами відстань 15 см. Багаторічні рослини також розмножуються діленням кущиків навесні або живцями — прикореневими навесні і стебловими влітку. Добре переносять пересадку і вимагають регулярного (раз на 2-3 роки) омолодження.

Використання: як декоративно-листяна і красивоквітуча рослина в квітниках, рабатках і групах, в бордюрах і килимових композиціях. Лобелія пурпурова і лобелія блискуча підходять для вирощування на вологому грунті болітця. Лобелія синя і Герарді гарні для оформлення берега водойми.

Лобелії отруйні, але деякі види використовувалися в народній медицині. Так, л. сифілітична зобов’язана своїм страшною назвою американським індіанцям, які вживали її як засіб від цієї хвороби.

На малюнку фото лобелії.....

 

 
© 2009–2018 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів