Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Корисне / Мінеральне живлення рослин

Мінеральне живлення рослин

Вода, повітря і любов - всього цього недостатньо для рослини. Для гарного росту і цвітіння йому необхідні також мінеральні речовини.

Звідки рослини отримують живильні речовини в природних умовах

Квітуча орхідея

У природних умовах кожна рослина бере участь у кругообігу речовин у природі. Дощові черв’яки, гриби, бактерії і живуть у грунті комахи розкладають відмерлі організми на складові елементи. При цьому виходять важливі мінеральні речовини, необхідні для живлення рослин. Вони засвоюються рослиною за допомогою коренів і використовуються як будівельний матеріал для нових клітин.

Коли рослина вмирає, його переробляють живуть у грунті комахи і мікроорганізми, мінеральні сполуки, з яких складалися його тканини, розкладаються на складові елементи і стають доступні для інших живих організмів.

Кімнатні рослини виключені з цього круговороту речовин, і тому їм доводиться задовольнятися тільки тими мінеральними речовинами, які надаємо їм ми.

Оскільки об’єм грунту в горщику не особливо великий, досить часто рослини страждають від нестачі або надлишку живильних речовин.

Найважливіші поживні речовини

Зазвичай поживні речовини в залежності від потреб рослини поділяють на мікро-і макроелементи.

Найбільше рослині необхідні макроелементи: азот, фосфор і калій, а також сірка, магній і кальцій. До мікроелементів ставляться бор, залізо, мідь, марганець, молібден і цинк. Кожен елементів мінерального живлення виконує в рослині як мінімум одну, а іноді й кілька важливих функцій. Мікроелементи необхідні рослині в невеликій кількості, але їх недолік негативно позначається на його життєздатності.

Нижче наводиться перелік основних поживних речовин і розповідається про функції, які виконують вони в організмі рослини.

Азот (N)

Він вважається найбільш важливим для рослини, тому що є головною складовою частиною рослинних білкових сполук. Азот необхідний для росту листя і пагонів, а також для утворення зелених клітин аркуша (хлорофілу).

Фосфор (Р)

Фосфор впливає на ріст коренів, нирок і бутонів. Крім того він необхідний для дозрівання і фарбування квітів, плодів і насіння.

Калій (К)

Цей елемент необхідний насамперед для підтримання водного балансу рослини, тому що калій, сприяє утримуванню води в клітинах. Крім того калій підвищує опірність рослин шкідникам і здатність переносити несприятливі умови.

Сірка (S)

Так само, як і азот, вона є будівельним матеріалом для утворення білкових рослинних сполук і хлорофілу. Останнє відноситься і до ще одного елементу - Магній (Mg).

Кальцій (Са) збільшує міцність рослинних тканин і також, як і калій, сприяє підвищенню витривалості рослини.

Сигнали, що говорять про нестачу або надлишку мінеральних речовин

Хлороз листя цитруса; його причиною може бути, наприклад, використання для поливу жорсткої води.

Зазвичай рослина отримує достатню кількість поживних речовин, якщо ми не забуваємо регулярно підгодовувати його в період росту, а багаторічні рослини час від часу пересаджуємо в нову землю.

Однак іноді квітникарі помічають порушення росту або забарвлення у своїх вихованців і не можуть знайти цьому причину. Хоча ніяких шкідників вони не можуть виявити, але про всяк випадок, можливо, застосовують яке-небудь спеціальне захисне засіб.

Ця хризантема страждає від нестачі магнію.

Проте все це не усуває цієї причини, яка криється в порушенні живлення рослини. Особливо часто у кімнатних рослин можна спостерігати наступні симптоми, які свідчать про нестачу або надлишку мінеральних речовин.

Про нестачу азоту можна дізнатися з уповільнення зростання: декоративно-листяні рослини утворюють зовсім мало нових пагонів. Листя бліднуть, стають светлозеленого кольору, можливі також червонуваті відтінки. У першу чергу це проявляється у більш старого листя, які на наступній стадії передчасно опадають.

Так виглядають листя рослини, страждає від нестачі мінеральних речовин. Зліва направо: при недоліку азоту, фосфору і калію.

Надлишок азоту проявляється в темно-зеленій забарвленням листя і пористої м’якої тканини рослини. Опірність хвороб і шкідників знижується. Якщо квіти не утворюються або блідо пофарбовані, значить мова йде про нестачу фосфору. При цьому часто нижні, більш старі листи стають брудно-зеленими, крім того, в їх забарвленні можуть бути присутніми також інші кольори, від синього до червоного і фіолетового. Молоде листя залишаються маленькими, і кінчики їх загинаються вгору.

Рослина, яка страждає від нестачі калію, стає млявим, особливо в теплі і сонячні дні. Воно залишається маленьким і приосадкуватим, часто листя блідне по краях і обпадає. При нестачі калію падає опірність рослини різних хвороб та шкідників.

Типовою ознакою, що говорить про недолік заліза, є так званий хлороз листя: прожилки їх стають темно-зеленими, а поверхня аркуша між ними блідне і набуває жовтуватий відтінок. Особливо часто рослини страждають від нестачі заліза, коли світловий день зменшується або коли знижується рівень кислотності грунту.

Рівень кислотності грунту

У зв’язку з підгодівлею рослин варто сказати також декілька слів про рівень кислотності грунту. Під рівнем кислотності розуміють співвідношення кислот і лугів. Для більшої наочності введемо шкалу від 1 до 14. При рівні кислотності 7 грунт вважається нейтральною. Якщо рН менше 7, то грунт кисла, якщо більше - то лужна.

Від рівня кислотності грунту залежить здатність рослин засвоювати живильні речовини. Краще за все вони засвоюються, якщо грунт слабокисла або нейтральна (рН від 5,5 до 7). Якщо величина рН відхиляється в ту або іншу сторону, то в рослини можуть проявлятися ознаки нестачі поживних речовин, хоча в грунті вони будуть міститися в необхідній кількості.

Купуючи рослина, ми можемо вважати, що грунт нейтральна або слабокисла. Проте з плином часу можуть виникнути небажані відхилення.

Чим більше вапна міститься у воді для поливу, тим швидше знижується рівень кислотності грунту (зростає значення рН). У рослини починають жовтіти листя (недолік азоту) або розвивається хлороз листя (нестача заліза).

Особливо часто ці ознаки виявляються у рослин, які віддають перевагу кислий грунт. До них відносяться камелія (Camellia japonica), катлея (Cattleya labiata) і азалія (Rhododendron simsii). Ці рослини найкраще почувають себе, якщо рН = 4 - 5. При їх вирощуванні можна використовувати спеціальні амонію містять мінеральні добавки, які підвищують кислотність грунту або підтримують її на потрібному рівні. Ми маємо на увазі окислюють добавки.

Крім того, нагадаємо також, що вода для поливу обов’язково повинна бути м’якою, щоб запобігти накопиченню лугів в грунті.

Якщо Ви підозрюєте, що причиною порушення росту Ваших рослин є неправильний рівень кислотності грунту, перевірте значення рН за допомогою спеціального рН-тестера, який можна придбати в квітковому або садовому магазині.

Різні види мінеральних добрив:

1. Живильні палички; 2. Добрива уповільненої дії; 3. Мінеральні добавки в гранулах; 4. Рогова стружка; 5. Кров’яне борошно; 6. Рогова борошно.

Потреба кімнатних рослин у мінеральних речовинах

Потреба рослин у поживних речовинах залежить від цілого ряду чинників. Особливо висока вона в період росту, тобто з березня по вересень.

Більшість рослин у цей період необхідно підгодовувати не рідше одного разу на тиждень. Інакше йде справа взимку, коли для кожної рослини встановлюють свій режим підгодівлі. Рослини, що зимують у затіненому або прохолодному приміщенні, підгодовують раз на три-чотири тижні. Рослини, у яких взимку наступає період спокою, взагалі перестають підживлювати. Потреба в різних мінеральних речовинах сильно варіюється в залежності від фази розвитку рослини.

Для молодої рослини необхідні добрива з великим вмістом азоту, який сприяє зростанню стебел і листя. Пізніше, в період цвітіння, слід вносити фосфоровмісні мінеральні добавки.

Калій же в досить великій кількості необхідний рослині завжди, незалежно від фази розвитку.

Правильна підживлення рослин

У період зростання підгодівлю слід починати через два-чотири тижні після покупки. Якщо Ви самі посадили рослина, починайте підгодовувати його тільки після того, як здадуться паростки. При цьому у Вас є вибір між мінеральними та органічними добривами. При використанні мінеральних добрив поживні речовини доступні рослинам відразу. Що стосується органічних добрив, то які у них живильні речовини засвоюються рослиною повільніше.

Самі звичайні органічні добрива - компост і гній. Однак вони годяться скоріше для саду або клумби, ніж для кімнатних рослин. У саморобного виготовлення компості не можна визначити вміст мінеральних речовин, а це легко може привести до пошкодження чутливих кімнатних рослин внаслідок неправильної підгодівлі. Інші органічні добрива, такі як рогову стружку, кісткову і кров’яну борошно, гуано, краще додавати в грунт при пересадці.

У спеціалізованих магазинах можна придбати органічні добрива, в яких також містяться мікроорганізми, благотворно впливають на склад грунту і перешкоджають надмірному випаровуванню води і утворення кірки на поверхні грунту.

Найпростіше для підгодівлі кімнатних рослин використовувати мінеральні добрива, тому що в цьому випадку рослина може отримати всі важливі поживні речовини в потрібній пропорції.

Рідкі мінеральні добрива

Це найпоширеніший спосіб підживлення рослин. При цьому використовують концентрований живильний розчин, що містить всі необхідні мікро-та макроелементи. Існують спеціальні суміші з підвищеним вмістом азоту - для декоративнолистних рослин. На противагу їм для декоративноквітучих рослин використовують суміші з підвищеним вмістом фосфору.

Спосіб застосування цього виду добрив досить простий. Концентрація добрив не повинна бути вищою за ту, яка рекомендована на упаковці, навіть якщо ваші рослини виявляють симптоми, які свідчать про нестачу поживних речовин. Занадто висока концентрація добрив може пошкодити ніжні коріння.

Розчинні мінеральні добрива у вигляді солі

Підживлення за допомогою живильної палички не складає особливих труднощів.

Вони містять всі необхідні рослині речовини, включаючи і магній. Відповідна кількість добрив розчиняють у воді. Звичайно потрібно зовсім небагато солі, найкраще відміряти його за допомогою ваг.

Таблетки і палички

Цей спосіб підживлення легший, але менш точний в порівнянні з тими, що були описані вище. У залежності від розмірів горщика і рослини, у грунт вводиться певну кількість поживних паличок або таблеток.

Рослина засвоює містяться в них мінеральні речовини поступово, і небезпека перенасичення зменшується.

Спеціальні добрива

Деякі види рослин, такі як кактуси, бромелієві або орхідеї, пред’являють свої особливі вимоги до підгодівлі. Для таких рослин у продажу є спеціальні живильні суміші.

Допомога в екстреному випадку: підгодівля рослин через поверхню листя

Рослини, особливо гостро страждають від нестачі мінеральних речовин, можна підгодовувати через поверхню листя. Цей спосіб використовують, наприклад, при нестачі в грунті заліза, коли з’являється хлороз листя. Дуже часто він спостерігається у бугенвіллія, гортензій, Брунфельса і цитрусових. Якщо причиною цього служить зросле значення рН, то внесення рідких добрив у грунт не допоможе справі, оскільки рослина не зможе їх засвоїти.

У цьому випадку радимо придбати в спеціалізованому магазині хелати заліза (тобто внутрікомплексних з’єднання заліза). Розчиніть його у воді, а потім обприскайте рослина цим розчином - найкраще на який-небудь миється поверхні, інакше можуть залишитися непривабливі плями. Цей спосіб підживлення рекомендується, в першу чергу, для названих вище рослин. Ні в якому разі не варто застосовувати його для рослин, які не люблять, коли на їх листя потрапляє вода.

Нещодавно вкорінені живці дуже корисно підгодовувати через поверхню листя поживними сумішами з високим вмістом азоту. Однак підживлення рослин через листя є тільки додатковим заходом.

Що робити при надлишку мінеральних речовин?

З невеликим надлишком добрив рослина цілком може впоратися самостійно; просто припиніть підгодівлю на деякий час. Грунт при цьому повинна бути постійно вологим, щоб мінеральні солі не пошкодили корені.

Якщо ж вміст мінеральних речовин у грунті набагато вище норми, то у вас є дві можливості: пересадити рослину або промити грунт. Поставте горщик на чверть години під струмінь води в раковині. Вода повинна бути не дуже холодною і добре проходити через дренажний отвір. Ви можете також занурити горщик у відро з водою приблизно до рівня грунту і почекати, поки вся грунт просочиться водою. Потім вийміть горщик і дайте стекти воді.

Повторіть цю процедуру кілька разів.

 

 

Інші публікації

Корисні поради по догляду за рослинами
Шкідники рослин
Рослини та медицина
© 2009–2019 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів