Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Корисне / Повітря і вологість повітря

Повітря і вологість повітря

Рослини виробляють кисень, вони покращують склад повітря. Ми, зі свого боку, повинні оберігати їх від протягів і, за винятком деяких видів, від надмірної сухості повітря.

Чи можуть рослини дихати?

Вологість повітря можна збільшити за допомогою такого, наприклад, кімнатного фонтану.

Повітря, який нас оточує, являє собою суміш різних газів. Крім того, в ньому міститься ще деяка кількість води, тому говорять про абсолютну або відносної вологості повітря, а також деякі забруднюючі домішки, наприклад, пил. Найважливішими складовими повітря є азот (78%), кисень (21%) і вуглекислий газ (0,03%). Останній найбільш важливий для життя рослин. Вони поглинають вуглекислий газ через маленькі продихи на нижній поверхні листа, потім він розноситься по всьому аркуші, поки не досягає спеціальних клітин, хлоропластів, в яких відбувається процес фотосинтезу. При цьому використовується вуглекислий газ і виділяється кіслород.Конечно, кімнатні рослини навряд чи можуть зробити стільки кисню, щоб його вистачило для однієї людини. Якщо уявити собі, наприклад, приміщення площею в 30 квадратних метрів і заввишки в 3 метри, то її обсяг складе 90 кубічних метрів. Таке деревце, як шеффлера, при достатньому поливі та висвітленні виробляє близько літра кисню на годину, а людина необхідно близько 30 літрів кисню на годину. Таким чином, щоб зберегти необхідну рівновагу, в приміщенні повинно знаходитися 30 примірників шеффлера. При цьому вони будуть виділяти кисень лише вдень, адже з настанням темряви процес фотосинтезу припиняється.

Провітрювання і протяги

Наша порада:

Якщо ви не впевнені, що рослини на вашому вікні надійно захищені від протягу, піднесіть до вікна запалений сірник. Там, де в щілини задуває вітер, полум'я буде коливатися сильніше.

Взагалі кажучи, рослини цілком влаштовує повітря в приміщенні, де вони знаходяться, якщо тільки його регулярно провітрюють. Однак як же бути з неминуче виникають у таких випадках сквозняком? Як правило, рослини переносять протяг нормально, адже в звичайних умовах, в саду або в лісі, вони звикли до вітру, а іноді можуть вистояти навіть у бурю. Але, з іншого боку, в нашій квартирі можуть бути ніжні і примхливі рослини, які у себе на батьківщині росли де-небудь у захищеному від вітру місці. Протяги виникають в квартирі, перш за все, коли її провітрюють, а також, якщо вікна погано утеплені. Крім того, протяги неминучі, наприклад, в передпокої. Вони можуть бути шкідливі для рослин з двох причин:

Коричневі кінчики листя свідчать про занадто низькій вологості повітря.

1. Як влітку, так і взимку протяг порушує мікроклімат, що склався навколо рослини. Листя рослин не тільки поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень, вони також випаровують воду і тим самим регулюють вологість і температуру навколишнього їх повітря. Через протягу інтенсивність випаровування може сильно зрости, і тоді листя поникнуть. Не всі рослини однаково реагують на збільшення випаровування. Особливо чутливі до нього рослини з тонкими і ніжними листям, такі як, наприклад, папороті або каладіум. Навпаки, рослини з товстими м'ясистими або щільними шкірястими листами більш витривалі. Навіть сильний протяг не особливо страшний таких рослин, як каланхое, деякі види пеперомія, наприклад, пеперомія туполиста (Peperomia obtusifolia), або фікус.

Хлорофітум, Chlorophytum comosum

2. При провітрюванні кімнати в холодну пору року температура в ній помітно знижується, особливо в безпосередній близькості від вікна. При цьому рослини можуть виявляти симптоми, які більш детально описані в розділі 'Температурний режим'. Зрозуміло, що, перш за все від таких перепадів температури страждають теплолюбиві рослини, такі як пуансеттія (Euphorbia pulcherrima), різні види орхідей або узамбарських фіалок (Saintpaulia ionantha). Що ж слід зробити в цьому випадку? Звичайно, Ви можете просто переставити особливо чутливі рослини так, щоб протяг зачіпав їх як можна менше. Провітрювати взимку все ж таки необхідно. Краще робити це якомога частіше, але не занадто довго і тільки тоді, коли на вулиці не дуже сильний мороз. Рослини, чутливі до холоду, на цей час краще відставити подалі від вікна, де потік повітря не так інтенсивний, і перепад температури буде менше. Простежте також, щоб рослини не потрапляли під струмінь повітря від вентилятора або обігрівача - рослини, що не відрізняються особливою витривалістю, цього також не люблять.

Забруднення повітря в кімнаті

Пуансеттія особливо чутлива до коливань температури.

Досить часто в пресі з'являються повідомлення про зростаючої концентрації смогу або озону в повітрі. А як справи з повітрям в наших квартирах? У ньому теж можуть утримуватися домішки, шкідливі як для людей, так і для рослин. Останні страждають, наприклад, від пилу, що осідає на їх листі. Однак її досить легко видалити за допомогою вологої ганчірочки або легкого душу.

Найважче впоратися з газоподібними шкідливими домішками. Досить часто в повітрі наших квартир присутні формальдегіди, пари розчинників, лаків і фарб. Сигаретний дим також негативно позначається на самопочутті ніжних рослин. Особливо сильно страждає від нього, наприклад, радермахера. З іншого боку, існують кімнатні рослини, які знижують концентрацію шкідливих речовин у повітрі. Дослідження показали, наприклад, що деякі види рослин добре і без жодного шкоди для себе засвоюють формальдегід. Особливо успішно з цим справляються хлорофітум чубатий (Chlorophytum comosum), філодендрон лазячий (Philodendron scandens), драцена запашна (Dracaena fragrans) і епіпремнум (Epipremnum pinnatum). Проте все ж таки слід регулярно провітрювати кімнату і, по можливості, оберігати рослини від сигаретного диму та інших шкідливих речовин.

Вологість повітря

Цій важливій характеристиці повітря часто не приділяють належної уваги. Між тим, батьківщиною багатьох наших кімнатних рослин є вологі тропічні ліси, тому часто їм доводиться дуже важко в сухому повітрі наших квартир з центральним опаленням. Говорячи про вологість повітря, мають на увазі кількість водяної пари в повітрі. При цьому варто враховувати, що вологість повітря залежить від температури. При 0 ° С один кубометр повітря містить не більше 5 г водяної пари, а при 20 ° С в тій же кількості повітря може міститися уже 18 г води. Звичайно, звичайно вологість повітря менше максимальною, тобто існує так званий дефіцит насичення. Щоб визначити його, вимірюють відносну вологість повітря і потім вказують, наскільки відрізняється процентний вміст водяної пари в повітрі від максимально можливого при даній температурі. У наших широтах в залежності від пори року відносна вологість повітря становить від 65% (навесні) до 90% (взимку). В інший час вологість повітря становить близько 80%. Якщо ми звернемо увагу на те, в яких умовах ростуть у себе на батьківщині наші кімнатні рослини, то зрозуміємо, що, наприклад, тропічні види найбільше потребують тепла і щодо високої вологості повітря - близько 90%. Правда, в кімнаті вони успішно ростуть і при трохи меншій вологості - від 55 до 60%. На жаль, зазвичай повітря в наших квартирах ще суші. Взимку, з початком опалювального сезону, його вологість ще більше зменшується, не може поправити справи та регулярне провітрювання. Навіть якщо за вікном у холодну погоду вологість повітря складає 90%, в кімнаті це повітря нагрівається, і при цьому його відносна вологість значно зменшується. Ви можете самі виміряти вологість повітря у Вашій квартирі. Для цього Вам необхідно купити спеціальний прилад - гігрометр. Втім, це зовсім не обов'язково: зазвичай вологість повітря в опалювальних приміщеннях складає від 30 до 40%.

Ознаки, що свідчать про нестачу вологості повітря

Горщик з циперус поміщають на піддон з водою.

Більшість рослин звикло до більш вологого повітря, ніж той, що оточує їх у наших квартирах. Від нестачі води в повітрі вони страждають набагато частіше, ніж від її надлишку. У сухому повітрі рослини починають випаровувати через продихи на листках більше води, і їх водний баланс порушується:

    * Листя зморщуються або скручуються.

    * Кінчики листя стають коричневими і засихають. Це часто можна спостерігати, наприклад, у фікуса Бенджаміна, нефролепіса, а також циперуса.

    * Молоді листи розвиваються неповністю.

    * Бутони не розкриваються або опадають.

    * Деякі шкідники особливо часто вражають рослини, якщо повітря дуже сухе. До них відносяться, в першу чергу, павутинні кліщики, трипси та білокрилка.

Як збільшити вологість повітря

Існує кілька способів підвищення вологості повітря в кімнаті.

Обприскування.

За допомогою цього простого і дієвого методу можна збільшити вологість повітря в безпосередній близькості від рослини. Найкраще обприскувати рослину вранці, щоб за день листя обсохнули. Для цього використовують теплу м'яку воду (див. також розділ 'Правильний полив'), щоб на листках не залишалося вапняного нальоту. Уникайте обприскування, якщо на листя потрапляють прямі сонячні промені: крапельки води на них можуть зіграти роль лінзи, і рослина постраждає від опіку. Іноді обприскування може бути складно деякими обставинами: не всі поверхні добре переносять щоденне змочування водою, небажано також, щоб вода потрапляла на електричні прилади. Крім того, слід мати на увазі, що деякі види рослин не можна обприскувати, тому що на листі і квітах у них можуть з'явитися плями гнилі. Особливо це асается рослині з сімейства геснерієвих, таких як ахіменес (Achimenes hybrida), глоксинія (Sinningia), узамбарская фіалка (Saintpaulia) і стрептокарпус Streptocarpus). Крім того, не дуже добре ставляться до обприскування бегонія, примула, аладіум двоколірний та Кальцеолярія.

Рослина 'у водяній ліжку' (аспеленіум).

Прилади й пристрої, за допомогою яких можна збільшити вологість повітря.

Резервуари з водою між ребер радіатора хоча і зволожують повітря, але, як правило, недостатньо. Набагато ефективніше використовувати електричний зволожувач повітря. Він розбризкує маленькі крапельки води, які відразу ж розсіюються в повітрі, не осідаючи на рослини, меблі, килими тощо

Рослини в 'водяний ліжку'.

Ви можете забезпечити рослинам деякий запас вологи, який сприятиме також збільшенню вологості повітря. Наприклад, помістіть горщик з рослиною у водонепроникний контейнер і заповніть проміжок між горщиком і стінками контейнера тофом. Торф час від часу змочуйте, так щоб він завжди був вологим. Ті, кому не подобається запах вологого торфу, можуть помістити рослини на піддон з галькою. Налийте в нього стільки води, щоб, нижні камінчики були мокрими. Вода не повинна покривати камінчики цілком, дно горщика має залишатися сухим, інакше коріння рослини скоро можуть загнити.

Угруповання рослин.

Ваші рослини прекрасно можуть і самі допомогти собі, якщо тільки Ви надасте їм цю можливість. Згрупуйте їх так, щоб рослини, випаровується багато вологи, опинилися поряд з тими, які віддають перевагу високу вологість повітря.

Вологість повітря і клімат в приміщенні

При обприскуванні квіти (тут - антуріум) слід прикрити, щоб на них не потрапили краплі води.

Не тільки рослини, але і люди зазвичай відчувають себе краще у вологому повітрі. Оптимальною для нас є відносна вологість повітря від 45 до 55% при температурі 18 - 24 ° С. У наших квартирах вологість зазвичай нижча, тому може виникнути сухість слизових оболонок і дихальних шляхів і, як наслідок цього, розвивається кашель і хрипота. У деяких приміщеннях ми відчуваємо себе не дуже добре, хоча і не можемо зрозуміти причини цього. При цьому людина в середньому більше 20 годин на добу проводить в закритих приміщеннях. Тут знову варто згадати про наші кімнатні рослини. Вони не тільки можуть, як уже згадувалося, очищати повітря від шкідливих домішок. Листя рослин випаровують воду і сприяють підвищенню вологості повітря, а це покращує самопочуття людей. Звичайно, для поліпшення клімату в приміщенні використовують насамперед такі рослини, які випаровують велику кількість вологи. Наприклад, циперус поглинає в день близько літра води. Лише два відсотки цієї рідини рослина засвоює, а решту знову випаровує. Ще більше підвищиться вологість повітря в квартирі, якщо ви влаштуєте кімнатний садок з крихітним водоймою. Для цього посадите кілька красивих рослин у невелику чашу і помістіть туди, наприклад, який-небудь химерний камінь, до якого приєднаний насос. Завдяки цьому фонтанчика клімат в кімнаті значно покращиться. Крім того, дзюрчання води діє заспокійливо і створює затишну атмосферу.

 

 

Інші публікації

Корисні поради по догляду за рослинами
Шкідники рослин
Рослини та медицина
© 2009–2019 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів