Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Корисне / Температурний режим

Температурний режим

Всі процеси життєдіяльності рослин залежать від температури. Різні рослини пред'являють до неї свої вимоги, і, якщо вони не виконуються, то часто доводиться змиритися з тим, що рослина погано росте і не радує нас квітами.

У природних умовах тривалість вегетаційного періоду визначається, в першу чергу, саме температурою повітря. Коли вона наближається до нуля, всі процеси життєдіяльності рослини майже завмирають. Взагалі кажучи, рослини можуть існувати при температурі від - 40 ° С до 40 ° С, крайні значення з цього інтервалу рослини можуть переносити тільки у вигляді цибулин або насіння, або в стані спокою. Завдяки опалення і вентиляції ми можемо забезпечити нашим рослинам середню денну температуру близько 20 ° С, вночі буває трохи прохолодніше.

Температура повітря і зростання рослин

Всі процеси життєдіяльності рослини залежать від температури. Про фотосинтезі ми вже розповіли коротенько в розділі 'Світло і освітлення'.

Між потребою рослин у світлі й теплі існує тісний зв'язок. Варто запам'ятати одне загальне правило: чим світліше в кімнаті, тим більше високу температуру може витримати рослина. І навпаки: чим менше світла отримує рослина, тим менше його потреба в теплі. З цього випливає, що взимку, коли світловий день зменшується, рослини краще відчувають себе, якщо середня температура в кімнаті теж нижче, ніж улітку. Як влітку, так і взимку рослини віддають перевагу, щоб вночі було прохолодніше, ніж вдень. І цьому є свої причини: в процесі фотосинтезу, або, інакше кажучи, засвоєння, створюються необхідні для рослини з'єднання.

У темний час доби відбувається інший, не менш важливий для рослини процес - дихання, або розщеплення. За характером процес дихання прямо протилежний фотосинтезу. Деякі із з'єднань, що утворилися на світлі вдень, вночі знову розкладаються на складові частини і використовуються рослиною.

Для рослини дуже важливо, щоб між процесами фотосинтезу і дихання зберігалося правильне співвідношення. Особливо це важливо взимку, інакше за ніч рослина витратить більше речовин, ніж зможе створити за день. Чим тепліше в кімнаті, тим більше речовин споживає рослина, тому холодостійких види в темний час доби слід поміщати в якомога більш прохолодні умови. Якщо ж це неможливо, то рослину необхідно щодня по багато годин висвітлювати додатково.

Пошкодження рослин, викликані порушеннями температурного режиму

Підкладена під горщики дерев'яна дощечка збереже їх від переохолодження на підвіконні.

Вони можуть виникнути по дорозі з квіткового магазину додому, а також при провітрюванні кімнати в морозний зимовий день. Наслідком цього є різні порушення росту, а в деяких рослин, чутливих до холоду, опадають квіти і бутони. У гіршому випадку можна навіть говорити про обмороженні: тоді на листі або кольорах утворюються плями, і тканини рослин відмирають.

Так само згубно для рослин і різке підвищення температури. Особливо небезпечно для них, наприклад, якщо їх везуть з квіткового магазину в розпеченому на сонці. Рано чи пізно, коли температура підніметься вище 40 ° С, на рослинах з'являться ушкодження. У безпосередній близькості від вікна сонце теж може бути настільки спекотним, що рослини стануть сильнішими випаровувати вологу і схилять. У них також можуть з'явитися сліди опіків на листках або кольорах. Однак значно частіше буває, що температура в кімнаті протягом тривалого часу небагато вище або, навпаки, нижче тієї, яка потрібна рослині. Наслідки цього проявляються лише з часом, і їх досить важко розпізнати. Якщо в кімнаті дуже прохолодно для рослини, то його зростання, як правило, сповільнюється. Перш за все, перестає розвиватися коренева система, і рослина починає страждати від нестачі вологи та поживних речовин. Крім того, у нього знижується опірність шкідникам і хворобам. Багато грибки, що викликають гниль коренів, особливо поширюються при низькій температурі, адже тоді грунт дуже повільно просихає після поливу. Тому, якщо середня температура нижче норми, небезпека виникнення гнилі коренів зростає.

При високій температурі і недостатньому поливі більш активно протікає процес дихання, і рослина починає витрачати свої резерви. Це невдовзі призводить до того, що пагони етіоліруют, тобто, стають бляклими і кволими; забарвлення листя і квітів стає менш насиченою, і розмір їх зменшується.

Яка температура є підходящою?

Наша порада:

Особливо чутливо рослини реагують на надто низьку температуру грунту. Якщо вони стоять на камені або мармурі, то небезпека переохолодження грунту зростає, оскільки ці матеріали нагріваються дуже повільно. Для теплоізоляції рекомендуємо підкласти під горщик невелику дерев'яну дощечку.

З весни до осені, коли у більшості рослин настає період росту, температура в наших квартирах є найбільш придатною для рослині. Вона рідко опускається нижче норми. Навпаки, влітку виникає швидше інша проблема, тому що рослинам може бути дуже жарко поблизу вікна.

По-іншому йде справа взимку. У цей період різні рослини пред'являють свої вимоги до температури. Деякі з них не дивлячись на зменшення світлового дня, як і раніше потребують тепла, в інших настає період спокою, і їх слід помістити в прохолодне місце. Тому важко дати якісь загальні рекомендації щодо температури. Іноді навіть рослинам, які належать до одного й того ж сімейства, потрібні різні умови.

Термометр і гігрометр, суміщені в одному приладі

Так, антуріум (Anthurium scherzerianum) і зантедескія (Zantedeschia) обидва відносяться до сімейства ароїдних (Агасеае). Для антуріума температура взимку не повинна бути нижче 16 ° С, а оптимальною є середня температура від 20 ° С до 22 ° С. Зантедескія ж найкраще цвіте і розвивається при 15 ° С тепла, якщо ж температура піднімається вище 18 ° С, то знову утворилися листя і квітконіжки опадають. Однак деякі сімейства або групи рослин пред'являють схожі вимоги до температури: стрептокарпус, глоксинія, узамбарські фіалки і ахіменес відносяться до сімейства геснерієвих.

Всі ці види теплолюбні, і навіть взимку їм необхідна помірна температура. А ось багато кактуси на зиму слід виносити в більш прохолодне приміщення.

Рослини, які можна розмістити в дуже теплій і дуже холодній кімнаті

У залежності від того, який температурний режим потрібно рослинам, садівники поділяють їх на три групи: холодостійкість рослин; рослини, що віддають перевагу помірну температуру, і теплолюбні рослини. Більшість кімнатних рослин відноситься до другої групи: їм потрібно середня температура від 15 ° С до 20 ° С. Нижче наведена таблиця рослин, які можна помістити у дуже теплій або дуже холодній кімнаті.

Рослини, які можна розмістити в дуже теплому або дуже холодному місці

група рослин

російська назва

латинська назва

Теплолюбні рослини (добре себе почувають при температурі 20 ° С - 25 ° С) Алламанда

Афеландра

Блехнум

Диффенбахія

Белопероне Allamanda cathartica

Aphelandra squarrosa

Alechnum gibbum

Dieffenbachia-Arten

Justicia brandeaeana

Холодостійкість рослин (витримують температуру в 10 ° С - 15 ° С) Дзвіночок

Хлорофітум

Кордилина

Примула, первоцвіт

Ломикамінь Campanula Arten

Chlorophythum comosum

Cordylina indivisa

Primula-Arten

Saxifraga

Влітку - на свіже повітря

Серед кімнатних рослин чимало таких, які особливо добре будуть почувати себе, якщо проведуть літо на свіжому повітрі. З травня і до перших морозів вони можуть стояти на балконі, терасі або в саду. На сонці особливо добре відчувають себе агави, деякі види пальм, олеандр, гібіскус, мирт, бугенвіллея і цитруси. Для тінистих місць підходять азалія, гортензія, абутилон або камелія. Рослинам з обох цих груп потрібно багато світла, вони добре переносять сонячне тепло і нічну прохолоду і настільки витривалі, що їм не шкодить легкий вітерець і навіть температура, близька до нуля. Не слід виставляти на свіже повітря теплолюбні рослини і рослини з особливо ніжним листям, такі, наприклад, як узамбарські фіалки, каладіум або бегонія висока. Якщо Ви будете дотримуватися кількох основних правил, то не зустрінете труднощів при перенесенні рослин в сад влітку.

У період спокою про кливию треба 'майже забути' - тоді навесні вона порадує Вас пишним цвітінням.

Правильно виберіть час.

Коли виносити рослини на свіже повітря, залежить, в основному, від температури. Звичайно, вже в березні, у перші теплі дні, їх можна виставляти на вулицю, проте на ніч треба неодмінно заносити назад. Залишати їх ночувати на вулиці можна тільки після того, як мине загроза заморозків, тобто, десь в середині травня. Якщо ж погода дуже прохолодна, доведеться почекати ще тижнів два-три.

Дайте рослинам звикнути до нового місця.

Умови, в яких знаходилося рослина в кімнаті, дуже відрізняються від тих, у які Ви помістили його тепер. Адже на вулиці набагато світліше, на рослину можуть потрапляти прямі сонячні промені, не кажучи вже про те, що вночі температура опускається значно нижче, ніж у квартирі. Тому радимо привчати рослина до цих нових умов поступово.

Якщо можливо, в перші ночі заносите його назад в будинок. Не забувайте, що навіть солнцелюбівие рослини в перший час не слід залишати на спекотному полуденному сонце, краще поставити їх в затінене і захищене від вітру місце.

Сонячні опіки на листках кливии. У теплу пору року клівія добре почувається на нежаркому сонці або в напівтіні при температурі близько 20 ° С.

Особливості догляду.

Звичайно, при необхідності рослини слід поливати й удобрювати. У рослин, що залишаються під дощем, горщики обов'язково повинні бути з дренажним отвором. Ви можете по самі вінця закопати горщики з рослинами де-небудь в саду, і тоді відпаде необхідність поливати їх окремо. Дуже важливо регулярно оглядати, чи не з'явилися на рослинах які-небудь шкідники. На вулиці набагато більше доводиться побоюватися навіть тих шкідників, які в кімнаті зустрічаються вкрай рідко, як, наприклад, слізень або виноградний слоник.

Повернення рослин в будинок.

З цим не варто відкладати до перших морозів, краще перенести рослини в будинок заздалегідь. Чи не заносьте рослини відразу в добре опалювальну кімнату, а краще спочатку поставте в яке-небудь прохолодне і як можна більш світле місце, наприклад, в передпокої або спальні. Перевірте, як слід ще раз, не уражені вони шкідниками. Якщо на вулиці невеликі пошкодження ще були припустимі, то тепер рослини повинні бути абсолютно здоровими, інакше виникне небезпека зараження і інших рослин в кімнаті.

Рослини, які взимку воліють прохолоду

Рослини слід виносити на відкрите повітря в похмуру і безвітряну погоду. У перші кілька днів їх не можна виставляти на сонце!

Деякі з кімнатних рослин із зменшенням світлового дня, тобто з листопада по лютий, слід утримувати в якомога більш прохолодній кімнаті. До них відносяться деякі види, які вважають за краще проводити літо на свіжому повітрі, наприклад, агава, фінікова пальма, мирт, олеандр, фуксія або гортензія. Кактуси або кливии потребують взимку в періоді спокою, щоб навесні знову розквітнути. Детальніше про це ви прочитаєте в главі 'Цвітіння і повторне цвітіння'. На зиму рослини краще помістити у світлу кімнату з температурою від 5 ° С до 10 ° С. У цих умовах процеси життєдіяльності рослини скорочуються до мінімуму, зростання практично припиняється. Відповідно до цього полив зменшують або зовсім припиняють. Не слід розміщувати рослини під прямі сонячні промені або в добре опалювальну кімнату, тому що при цьому переривається період спокою. В якості приміщення для зимівлі рослин можна використовувати світлий підвал (але не опалювальний!), Прохолодну передпокій, спальню або, в ідеальному випадку, оранжерею.

Правило дотримання теплового режиму

Кімнатні рослини вимагають відносно постійною і помірної температури в період зростання і більш прохолодних температур в період спокою.

 

 

Інші публікації

Корисні поради по догляду за рослинами
Шкідники рослин
Рослини та медицина
© 2009–2021 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів