Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Корисне / Світло і освітлення рослин

Світло і освітлення рослин

Для того, щоб рослина могла нормально і розвиватися, йому необхідна достатня кількість світла. Ми повинні враховувати деякі найзагальніші правила, щоб задовольнити потреби наших вихованців.

Фаленопсис світлолюбний, але не любить прямих сонячних променів.

Дивно, як різноманітні невидимі для нас хімічні процеси, що відбуваються в рослині. Найважливішим із них, звичайно ж, є фотосинтез, коли рослина перетворює одержувані ним з повітря воду і вуглекислий газ у вуглеводні з'єднання і виділяє при цьому кисень. Вуглеводні сполуки є основою для утворення біологічних тканин, без фотосинтезу неможливий був би ріст рослини. Але крім вуглецю і води, для фотосинтезу рослині необхідна також і енергія, тобто сонячне світло.

Шкала освітленості

Освітленість виміряється в люксах. На нашій широті в ясний сонячний день на вулиці її максимальне значення складає близько 100000 люксів, а середнє значення коливається між 30000 і 50000 люксів; при сильній хмарності вона знижується до 5000 люксів. У кімнаті ж ці показники, звичайно, інші. Сонячне світло не падає безпосередньо на рослини, якась частина його затримується шибками, а можливо також і зростаючим перед вікном деревом чи опущеними гардинами. Влітку безпосередньо біля вікна освітленість складає від 3000 до 5000 люксів. У центрі кімнати вона значно менше: на відстані 2-3 метрів від вікна її значення становить лише 500 люксів. Взимку зменшується не тільки світловий день, але і інтенсивність освітлення: поблизу вікна вона дорівнює всього 500 люксів, в центрі ж кімнати і майже зовсім темно.

Вимірювання освітленості

Наша порада:

У деяких рослині можуть опадати квіти або бутони, якщо Ви переставите їх і змініть освітлення. У особливо чутливих рослин, таких як, наприклад, гібриди Schlumbergera, рекомендуємо нанести на горщик спеціальну мітку, що показує, як він був розташований по відношенню до світла. Тоді, якщо Ви на короткий час приберете його з підвіконня, зможете потім знову поставити горщик тією ж стороною до світла, що й раніше.

Зазвичай кімнатні рослини потребують освітленості від 500 до 3 000 люксів. При інтенсивності освітлення 500 люксів можуть рости тільки самі тіньовитривалі з них. Більшість же рослин при такому поганому освітленні незабаром вичерпують всі свої життєві ресурси і, врешті-решт починають марніти.

Потреба рослин у світлі залежить також від температури в приміщенні. Слід враховувати основне правило: чим тепліше в кімнаті, тим більше світла необхідно рослині. З цього випливає, що взимку найважче доводиться рослинам у погано освітленому і опалювальному приміщенні. Якщо Ви хочете самі визначити освітленість в кімнаті, придбайте люксометр: цей вимірювальний прилад простий в зверненні. За допомогою фотоелемента він досить точно визначає освітленість. З таблиці ви дізнаєтеся, яке освітлення необхідно для найбільш поширених видів рослин.

Молоді рослини також відчувають себе тут добре.

Надлишок або нестача світла.Так змінюється інтенсивність освітлення.

Маючи деякий досвід, можна визначати освітленість в кімнаті просто 'на око'. Зверніть увагу на те, як довго вдень в ній гостює сонце. Перш за все критично огляньте Ваші рослини: вони самі найкраще скажуть Вам, чи достатньо їм світла.

Сигнали, що говорять про нестачу світла:

Багато рослини досить швидко, буквально за кілька днів, можуть пристосуватися до недостатнього рівня освітленості. Тим не менш, рано чи пізно вони виявляють симптоми, які свідчать про те, що їм не вистачає світла.

    * Зростання рослини сповільнюється.

    * Відстань між знову утворюються листям і пагонами збільшується, стебло стає тоншою.

    * Знову утворюються листя трохи менше за розміром.

    * Нижні листя жовтіє і опадає.

    * Квітучі рослини утворюють мало бутонів, і при цьому вони блідіший, ніж звичайно; бутони не розвиваються і обпадають.

    * Строкаті листи стають зеленими.

Що слід зробити:

Звичайно, найпростіше переставити рослина на більш світле місце. Якщо з центру кімнати Ви пересунеться його всього на метр ближче до вікна, цього вже може бути достатньо. Але є й інші можливості. Сонячне світло затримують запорошені шибки, а також пил, що осідає на листках рослин. З великих листів її обережно видаляють м'якою ганчіркою, а рослини з дрібним листям обприскують теплою водою. Слід враховувати, що цей спосіб не годиться для рослин з опушеними або ніжним листям, а також для кактусів і сукулентів.

Інтенсивність освітлення в кімнаті залежить від того, куди виходить вікно.Сигнали, які свідчать про надлишок світла:

У наших квартирах рослини частіше страждають від нестачі світла, ніж від його надлишку. Прямі сонячні промені роблять на рослини небажане тепловий вплив і можуть навіть призвести до опіку листя. Найчастіше сигнали про те, що освітлення для них дуже сильне, подають тіньолюбні рослини, які помістили на сонячному вікні.

    * Хоча земля досить волога, листя вдень никнуть.

    * Листя, на які падають прямі промені сонця, жовтіють - спочатку по краях, а потім і повністю.

    * У самому гіршому випадку, коли листя - частково або цілком o стають коричневими і засихають, можна навіть говорити про 'сонячному опіку'.

Що слід зробити:

Тут також самим простим рішенням є перестановка рослини. Відсуньте його трохи від вікна або переставте в менш сонячну кімнату. Якщо це неможливо, досить опустити на вікні жалюзі, щоб захистити рослини від полуденного сонця.

Цикламенів потрібно світле, але прохолодне місце.

Якщо треба затінити не всі рослини, а тільки деякі, то на внутрішній стороні вікна можна закріпити аркуш паперу або картону відповідного розміру. Можна також спеціально змайструвати дерев'яну раму і обтягнути її папером або матерією.

Штучне освітлення

Людське око бачить тільки частина променів, з яких складається сонячне світло. Це світло розкладається на різні кольори спектру. Ми можемо спостерігати це на прикладі веселки, де завдяки заломлення світла представлені сім кольорів спектру. Люди з хорошим зором розрізнять в ній фіолетовий, синій, блакитний, зелений, жовтий, помаранчевий і червоний. Не всі кольори сонячного спектру однаково важливі для рослин: все одно, чи ростуть вони в кімнаті або на вулиці. Для процесу фотосинтезу перш за все необхідні синій і червоний кольори. Це варто враховувати, влаштовуючи штучне освітлення для рослин. Якщо Ви, наприклад, повісите над ними звичайну лампу розжарювання, то, на перший погляд, рослини будуть достатньо освітлені.

У дійсності ж лампа розжарювання перетворить у світ лише 5 відсотків одержуваної електроенергії, інша ж її частина втрачається у вигляді тепла. Спектр випромінювання цієї лампи складає, в основному, червоний колір. Оскільки синій колір відсутній, ріст рослин сповільнюється, а їхні стебла стають тонше. Отже, для освітлення рослин слід використовувати лампи, в спектрі випромінювання яких присутні як синій, так і червоний кольори. Для очі світло цих ламп здається трохи незвичним. У спеціалізованих магазинах можна знайти різноманітні моделі: підвісні, настінні або на штативах, які добре впишуться в інтер'єр квартири. Найпоширеніші типи ламп для домашнього користування наступні:

    * Ртутна лампа високого тиску (скорочено HPL або HQL);

    * Галогеновая лампа високого тиску (скорочено HPI або HQI);

    * Люмінесцентні лампи.

Краще всього підвісити лампу над рослинами: при бічному освітленні вони ростуть, витягаючи в бік джерела світла. Мінімальна відстань від рослин до лампи повинна становити 25 - 50 см. Це необхідно, щоб уберегти рослини від надмірного теплового випромінювання. Якщо рослини висвітлюються тільки штучним світлом, то лампи повинні горіти не менше дванадцяти годин на день. Якщо ж штучне освітлення використовується тільки як додатковий, наприклад, в зимовий час, то достатньо чотирьох-шести годин.

Наші рослини пред'являють різні вимоги до освітлення. Як же знайти для них відповідне місце в нашій квартирі? Зазвичай розрізняють світлолюбні рослини, рослини, які віддають перевагу півтінь і тіньовитривалі рослини. Що стосується розміщення, то світлолюбні рослини поміщають зазвичай на південне вікно, що віддають перевагу півтінь - на східне або західне, а тіньовитривалі - на північне. Однак це лише найзагальніші рекомендації. Іноді для тіньовитривалих рослин цілком підходить і південне вікно, наприклад, якщо воно затенени зростаючим поряд деревом чи дахом сусіднього будинку. Крім того, не забувайте, що навіть світлолюбні рослини необхідно притіняти від жаркого полуденного сонця.

 

Все про жалюзи тут. Рекомендуем!
 

Інші публікації

Корисні поради по догляду за рослинами
Шкідники рослин
Рослини та медицина
© 2009–2019 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів