Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «К» / Кристали і цистоліти

Кристали і цистоліти

Кристали щавлевокислого кальцію, які часто зустрічаються в клітинах рослин, мають форму кубів, октаедрів, призм, а також зростків, називаних друзами. Цікаві також голчасті кристали — рафіди, що мають форму голок, з двох боків загострених і пучками розміщених у клітинах.

Чудові кристали ми можемо виявити в листках шпинату, бадану, фуксії, в кореневищах купини, в корі липи, черешках бегонії, м'якуші плодів шипшини, в сухих лусках цибулі і часнику.

В клітинах шкірочки листків конопель, кропиви, фікуса зустрічаються цистоліти, які мають форму мішковидного здуття з численними горбкуватими виступами. Цистоліт звішується в порожнину клітини, що збільшилася. Він складається з короткої ніжки і розрослої целюлозної оболонки, покритої горбиками із солей вуглекислого кальцію, які легко розчиняються в слабих кислотах.

Біологічне значення всіх вище перелічених утворень ще не цілком з'ясоване. Можна лише припускати, що кристали щавлевокислого кальцію і цистоліти — це покидьки, від яких рослини, не маючи особливих органів виділення, позбавляються при скиданні листків, кори і зовнішніх лусок (як у цибулі). Можливо, що голчасті рафіди служать в той же час захистом від тварин (особливо м'якотілих), так само, як і кремнекислі сполуки, що просочують оболонки клітин осок і злаків.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів