Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 

Картопля

Клас — дводольні рослини

Підклас – зрослопелюсткові

Родина — пасльонові

Картопля свій розвиток закінчує в один рік, але тому, що вона звичайно розмножується вегетативно, з допомогою бульб, то її зараховують до багаторічних рослин. На її підземних стеблах (столонах) утворюються бульби, заради яких вона і вирощується. М'ясисті бульби багаті на крохмаль (12—25%). Кількість столонів коливається в середньому від шести до восьми, а кількість бульб досягає кількох десятків.

Стебла картоплі бувають заввишки від 45 до 80 см. Вони прямостоячі, по кілька штук на одній рослині, більш або менш гіллясті. На поперечному розрізі стебла тригранні або чотиригранні, трохи крилаті, всередині при основі порожнисті, зонні пухнасті. Забарвлення стебел від зеленого до темно-фіолетового, залежно від сорту. Листки черешкові, непарноперисторозсі-чені, переривчасті через маленькі листочки, розміщені в проміжках між великими частками. Поверхня листків гладка або зморшкувата. Квітки з білими або з фіолетовими віночками і з жовтими пиляками. Квітки в роздвоєних завитках, що виходять з пазух верхівкових листків. Пелюстки віночка більші від чашолистиків. Нитки тичинок короткі, пиляки великі, складені конусоподібно навколо стовпчика. Зав'язь двогнізда, з багатьма насінними зачатками. Стовпчик трохи довший, ніж пиляки. Картопля—самозапильна рослина, але можливість перехресного запилення не виключена. Після запилення із зав'язі розвиваються зелені двогнізді соковиті плоди — ягоди, всередині яких утворюються насінини. У багатьох сортів картоплі плоди не утворюються.

В усіх органах картоплі міститься отрута соланін. Особливо багато її скупчується в зелених ягодах, у молодих, пагонах, в позеленілих бульбах. Але і в звичайних бульбах під шкіркою зустрічається соланін. При варінні картоплі знищуються її отруйні властивості. Картоплю використовують в їжу (столові сорти), на корм худобі (кормові) і для переробки на крохмаль, патоку або спирт (заводські сорти).

Батьківщина картоплі — центральна і західна частина Південної Америки, де вона до цього часу зустрічається в дикому вигляді, в Перу, Чілі, Болівії.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів