Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 

Голонасінні

Назва «голонасінні» свідчить про те, що ці рослини розмножуються насінням і що насінини в них не захищені стінками зав’язі, а розміщені відкрито. Насінини розвиваються з насінних зачатків, що лежать на основі макроспоролистків.

Вітер розносить пилкові зерна, що складаються з однієї великої клітини і з слаборозвинутого заростка, який міститься в самому пилковому зернятку. При заплідненні утворюється пилкова трубка, по якій просуваються запліднювальні елементи. Жіночий заросток має вигляд ендосперму і завжди утворюється до запліднення. Ендосперм має архегонії з яйцевими клітинами. Через те, що зав’язь у голонасінних (відсутня, то плід не утворюється. Так звані шишки голонасінних являють собою вкорочені пагони, в яких за шкірястими лусками (видозміненими листками) сидять насінини.

До голонасінних, що мають великі листки, належать порядки насінних папоротей, бенетитів, саговникїв. До голонасінних, що мають дрібні прості або голчасті листки, належать порядки кордаїтів, гінкгових, хвойних гнетовиїдвих.

Насінні папороті, бенетити і кордаїти відомі більше як викопні рослини. З представників саговникових, що збереглися, найбільш відомий сагоівник, який зустрічається в тропіках і вирощується в оранжереях. Він має стовбур заввишки до 6 м (на батьківщині до 18 м), .що закінчується розеткою довгих жорстких перистих темно-зелених листків, які відмирають через 1—2 роки. До вимираючих рослин належить гінкго дволопатеве, що вирощується подекуди в парках теплих країн і в .ботанічних садах. Це велике листопадне дерево з пластинками листків віяловидної форми. Жилкування листків дихотомічне. Гінкго — рослина дводомна. Чоловічі дерева мають мікроспорофіли з мікроспорангіями, зібраними в сережки. Жіночі дерева мають макроспорофіли з насінними зачатками. Запилення відбувається за допомогою вітру.

 

 
© 2009–2021 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів