Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «Ф» / Фісташка туполиста

Фісташка туполиста

Фісташка туполиста

Невелике дерево або чагарник заввишки до 8—10 м. Листя непарно перисте з сильним смолистим запахом.

Рідкісний вид.

Середземноморський вигляд. На Україні зустрічається Лише на Південному березі Криму (від Балаклави на заході до Карадага на сході, де утворює рідколісся), а також в передгір'ї Кримських гір (від Севастополя та Бахчисараю).

Зростає на відкритих, сухих кам'янистих схилах. Квітне в травні, плодоносить в липні — серпні. Виключно стійка до засух і високих температур. Протягом спекотливого літа фісташка «випиває» 15—20 т води. У пошуках доступної вологи коріння дерева поширюється по колу на 30—40 м. У зв'язку з цим дерева фісташок зростають не густо, на деякому віддаленні один від одного. Окремі дерева живуть 600—1000 років. У Никітськом ботанічному саду зростає дерево фісташки тисячолітнього віку (визначив цей вік відомий німецький ботанік А. Енглер в 1912 р.).

Деревина фісташки важка, щільна. З неї отримують смолу, що вживається в Ірані як жуйка, замість мастики, що добувається з близького до фісташки вигляду — мастичного дерева, що виростає в Греції.

Необхідна повна охорона старих екземплярів дерев фісташки в Массандрівськім парку, на мисах Ай-Тодор, Айя, Сарич, у Форосі, Ореанді.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів