Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «Б» / Базидіальні гриби

Базидіальні гриби

Базидіальні гриби

В цьому великому класі вищих грибів також налічується понад 20 тис. видів. Характерним для них є утворення базидій, тобто особливих клітин, якими закінчуються гіфи. На базидіях розвиваються вирости - стеригми із сидячими на них базидіоспорами. Розвиток базидій, так само як і сумки, відбувається з двоядерної клітини (дикаріона). Клітинні ядра дикаріона зливаються, а потім клітина починає збільшуватися, і диплоїдне ядро зиготи спочатку ділиться редукційно, а потім обидва ядра діляться звичайним мітозом.

На вершині чотириядерної клітини розвиваються трубчасті вирости (етеригми), які на кінцях здуваються, і в них проникають протоплазма і гаплоїдні ядра. Достиглі базидіоспо-ри відкидаються на невелику відстань. Найбільш поширені гриби з чотирма гаплоїдними базидіослорами, хоч зустрічаються і з двома. При вивченні базидіальних грибів зупинимося лише на їх окремих представниках, що належать до родин пластинникових, трутовикових, сажкових та іржастих грибів.

До пластинникових базидіальних грибів належать також рижики, лисички, грузді, сироїжки, з отруйних — бліда поганка і червоний мухомор. Опеньки ростуть на деревних пнях, і їх міцелій не тільки живе сапрофітом, але й паразитує в коренях і стеблах дерев, руйнуючи деревину. Шнури-ризоморфи, що гілкуються, переповзають на кілька метрів від дерева до дерева.

У представників родини трутовикових в найбільш типових випадках гіменофор має вигляд вертикальних трубочок, що містяться на нижній частині шапки. На поперечному зрізі, проведеному через гіменофор, видно отвори трубок, відокремлених один від одного щільно переплетеними гіфами. На гіменіальному шарі видно парафізи і між ними базидії та базидіоспори. При достиганні базидіоспори відскакують від стерипм на невелику відстань, падають вниз вздовж порожнини-трубки і течіями повітря переносяться вбік.

До корисних їстівних грибів, що мають трубчасту будову гіменофора, належать білий гриб, підосичник, маслюк, моховик. їх міцелій поширюється в лісовому грунті, і гіфи утворюють мікоризи на коренях дерев, під якими ці гриби ростуть. Звичайно спори поширюються вітром. Багато тварин, які їдять гриби (слизняки, білки, ведмеді та ін.), також сприяють поширенню спор.

До паразитних трутовикових грибів належить багато трутовиків, що розвиваються на стовбурах дерев у вигляді однорічних або багаторічних копитоподібних плодових тіл. До них належать різні види родів фомес і поліпорус. Іноді ці плодові тіла досягають великих розмірів, бо щороку на старий гіменофор наростає новий і виходять нашарування, за якими можна визначити вік гриба. Заражуються дерева спорами через поранені місця і через тріщини.

Міцелій розростається в деревині і з допомогою ферментів розчинює пектинові речовини, лігнін і целюлозу. Деревина стає трухлявою, в дереві з’являється дупло. Верхівки дерев сохнуть, в лісі відбуваються вітровали. Потрібний правильний догляд за лісом для боротьби з трутовиками, які завдають величезної шкоди лісовому господарству.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів