Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 
Головна сторінка / Літера «Б» / Барвінок трав’янистий

Барвінок трав’янистий

Барвінок трав’янистий

Барвінок трав’янистий — Vinca herbacea Woldst. et Kit.

У дикому вигляді росте в південних районах європейської частини Росії, Криму і на Кавказі, в Середній Європі та Малій Азії.

Всі вегетативні пагони стеляться. Листя блискуче, еліптичні, опадає на зиму. Квітки одиночні, фіолетові або синьо-фіолетові, до 3 см в діаметрі. Квітконоси до 15 см заввишки, піднімають. Цвіте з кінця травня 25-30 днів. Зимостійкий, але в безсніжні зими бажано укриття лапником для порятунку листя.

У країнах Європи барвінок також здавна оповитий ореолом різноманітних легенд та повір’їв, що створювало йому репутацію загадкової, чаровладної рослини. Наприклад, у середні віки вважали, що барвінок може оберігати від злого чаклування, нечистої сили та відьом. Його ставили в приміщенні, вішали над дверима й вікнами, щоб нечиста сила не проникла в дім. Барвінок одягали також на злочинців, яких вели на страту, щоб відігнати нечисту силу.

У Франції одна з народних назв барвінку звучала досить страшно — фіалка відьом, чим підкреслювалась таємнича сила рослини. Великої популярності зажив барвінок у XVIII столітті завдяки тому, що він був улюбленою квіткою видатного французького мислителя Жан Жака Руссо. У творі “Сповідь” він описав історію свого кохання, пов’язану з барвінком. Після смерті Жан Жака Руссо йому було споруджено в Женеві пам’ятник, який всуціль обсадили барвінком.

Барвінок з античних часів використовувався як лікарська рослина. Про нього згадують Діоскорид та Пліній Старший. У народній медицині барвінок застосовують у вигляді відварів для полоскання роту при зубних болях, як кровоспинний, зміцнювальний, кровоочисний та протизапальний засіб. Барвінок містить у собі ряд алкалоїдів: ізовінкамін, віказид, вінін, пубесцин, мінорин. У зв’язку з цим барвінок — отруйна рослина, а листя на смак дуже гірке, в’яжуче. Екстракт з барвінку здатний знижувати кров’яний тиск.

В Угорщині з барвінку малого виготовляють препарат девінкан, який з успіхом використовується для лікування гіпертонії першого й другого ступенів. У Болгарії випускають загальноалкалоїдну суміш з барвінку малого під назвою вінкапан також для лікування гіпертонічного захворювання. Для лікування гіпертонії можна використовувати також відвар з подрібненого листя барвінку. Люблять барвінок у народі і за його високу декоративність.

Він здавна відомий у культурі. Виведені садові сорти й форми з простими та махровими квітками, а також з різноманітним їх забарвленням: білим, фіолетовим, мідно-червоним та пурпуровим. Є форми з декоративним листям — сріблястим, жовтим по краях та строкатим. Але, незважаючи на таку велику різноманітність садових форм, квітки дикорослого барвінку мають приємніший колір. Для цього особливого відтінку синього кольору є навіть специфічний термін — колір перванш, який походить від французької назви барвінку.

В минулому вважали, що посаджений у саду барвінок приносить щастя. В наш час — це щастя від спілкування з гарною поетично-легендарною рослиною, естетична насолода від її краси. Барвінок успішно можна вирощувати не лише в сільській місцевості в квітниках та садибах, а й у містах на вільних ділянках, у дворах, скверах, балконних ящиках і навіть у горщиках. Він невибагливий, але краще росте у напівзатінку на родючому, угноєному грунті. Легко розмножується вегетативне.

Стелячись по землі, утворює дуже гарний килим з темно-зеленого листя. А від травня до червня рослина прикрашена чарівними, синього кольору квітками, які привабливо розкривають свої п’ятизірчасті блакитні пелюстки. Коли ж закінчується зима і щойно зійде сніг, улюбленець народу — барвінок радує нас своїм зимово-зеленим листям — символом постійності, вірності та вічної пам’яті. Отож розведіть і собі цю пісенну й цілющу рослину.

 

 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів