Рослини світу
      Головна        Цікаве        Корисне        Фото рослин
  А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я      
 

Бавовник

Бавовник

Клас — дводольні рослини

Родина мальвові

До мальвових належить бавовник, вирощуваний на півдні для одержання довгих волосків, які є на насінинах, що дозрівають в 3—5 стулчастих коробочках. На кожній насінині виростає до 7000 довгих волосків (волоконець) , під якими часто є ще дрібні волоски (підпушок). Довжина волоконець від 1 до 6,5 см у кращих сортів. Волоски білі, іноді забарвлені. Насіння багате на олію (16—20%).

Бавовник вирощують як однорічну рослину, але в теплицях і в дикому вигляді він росте як багаторічний кущ. Головний корінь заходиться глибоко в грунт, а стебла буйно гілкуються (монолодіальне і симподіальне гілкування). Симтюдіальні пагони, що виходять з пазух листків, мають колінчасту форму, зацвітають і дають плоди. Трисемилолатеві листки бавовнику мають прилистки і пальчасте жилкування. Квітки великі, при їх основі є підчаша з трьох приквітків з великими зубцями. Чашечка п’ятизубчаста, зрослолиста. Віночок з п’яти пелюсток, які лише при основі зрослися з тичинковою трубкою.

Віночки, які розлускаються вранці, звичайно мають жовте або кремове забарвлення; останнє до вечора змінюється на фіолетове. Після запилення віночок закривається і потім опадає разом з численними тичинками і стовпчиком. Бавовник — рослина не тільки самозапильна, але і перехреснозапильна. Найпоширеніші види бавовнику: звичайний (гуза), опушений і тонковолокнистий єгипетський.

Бавовник є добрим медоносом. Як просапна культура він має велике агротехнічне значення.

Бавовник — давня культура. Його вирощували й виготовляли з волокна прядиво вже за 3 тис. років до н. е. в Індії, Китаї, звідки близько 500 років до н. е. він проник у Єгипет, а в IV — V ст. бавовництво почало розвиватись у Середній Азії, Ірані. В Америці (Мексика, Перу) культура бавовнику виникла самостійно кілька тисячоліть тому. Однак культурні види бавовнику, які походять з Америки, істотно відрізняються від поширених в Азії: в соматичних клітинах американських видів 52 хромосоми, а в азіатських — 26. Різняться вони також довжиною волокна: в американських видів вона сягає 30 — 55 мм і більше, а в азіатських до 20 мм.

В Україні бавовник почали вирощувати недавно, в 1929 р.; південні області держави стали найбільш північною у світі базою бавовництва. Проте в 1954 р. сіяти бавовник в Україні припинили через високу його вартість, низькі врожайність та якість волокна. Економічно вигідніше стало завозити сировину з республік Закавказзя та Середньої Азії

________________________________________

На рис.:

Бавовник: 1 — верхня частина пагона; 2 — квітка в розрізі; З — коробочка (яка розкрилася); 4 — насінина з волосками; 5 — волоски; 6 — виникнення волосків з епідермісу.

 

поздняя посадка медоносов
 
© 2009–2020 Енциклопедія «Рослини світу», для зв’язку використовуйте контактну інформацію
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://roslunu.com.ua. Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів